top of page

MAŁE OJCZYZNY

// kultura ludowa, sztuka,

a tożsamość

Małe Ojczyzny to międzypokoleniowy projekt artystyczno-badawczy, dzięki któremu udokumentowano i utrwalono elementy tradycyjnej kultury ludowej mieszkańców Ziemi Kłodzkiej (m.in. pieśni, tańce, zwyczaje) wywodzących się z Tarnawicy Polnej (obecna Ukraina).

Dzięki wywiadom z mieszkańcami, współpracy z Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i lokalnymi znawcami tematu (Andrzej Wziątek, zespoły ludowe z Nowego i Starego Waliszowa) zebrano materiał badawczy, który stał się podstawą do pracy artystycznej - stworzenia spektaklu Pomnę, pomnę...

Na jednej scenie spotkała się lokalna młodzież oraz członkinie zespołów ludowych, aby na przykładzie historii przesiedlenia obecnych mieszkańców Dolnego Śląska opowiedzieć uniwersalną historię o dramatach ludzi zmuszonych do opuszczenia ziemi, z której wyrośli.

Jednak zachowane w pamięci po przeszło 70 latach pieśni i zwyczaje, pokazały że kultura, pamięć i tożsamość jest zakorzeniona mocniej niż wysiedlenie z ziemi (czy to dobrowolne - z wyboru, czy też przymusowe). Opowiastki, bajki, pieśni wędrują razem z ludźmi powodując, że każda, nawet najmniejsza społeczność jest wyjątkowa.

 

Premiera spektaklu Pomnę, pomnę... miała miejsce w listopadzie 2012 r. w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej oraz w Teatrze Pieśń Kozła we Wrocławiu. W 2013 r. odbyło się turnee spektaklu, który zawędrował między innymi po raz kolejny do Wrocławia, a także do Warszawy i Krakowa. Specjalna prezentacja projektu odbyła się również w Birmingham (UK) podczas Artists Reveal Yourself.

 

Trwałym efektem spektaklu są nagrania świadków historii przechowywane w Bibliotece Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej.

czas trwania projektu

czerwiec 2012 - październik 2013 

pomysł, kierownictwo artystyczne,

reżyseria spektaklu

Ilona Krawczyk

koordynacja artystyczna,

dramaturgia spektaklu

Georgina Biggs

współpraca artystyczna, ruch sceniczny spektaklu

Gabriel Rodriguez Almagro

konsultacje

Anna Zubrzycki, Niamh Dowling

uczestnicy

Zespół ludowy Waliszowianie

Zespół ludowy Tarnawiczanki

Młodzież Gminy Bystrzyca Kłodzka

stypendium artystyczne przyznali:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

British Council. Arts Council. England

bottom of page