top of page

DRAWING ON SCHULZ

Spektakl zainspirowany został tekstami, rysunkami i życiem Brunona Schulza, jednego z najwybitniejszych artystów środkowoeuropejskich. Drawing on Schulz powstał we współpracy z międzynarodową grupą aktorów - uczestników kursu aktorskiego MA in Acting, realizowanego w Teatrze Pieśń Kozła we współpracy
z Manchester Metropolitan University.

 

Kluczową rolę w procesie twórczym i powstawaniu spektaklu odegrała wyprawa badawcza do Rumunii, podczas której studenci mogli czerpać inspirację artystyczną z krajobrazu, nowych przyjaźni, lokalnych opowieści, wspomnień, a także bogatych tradycji w zakresie pieśni i tańca.

 

Drawing on Schulz to pokaz pracy w toku, który dzwierciedla pewien moment procesu twórczego. Rozpoczął się poznawaniem technik aktorskich Teatru Pieśń Kozła. Następnie poprzez konfrontację i wydobywanie samej esencji z twórczości Brunona Schulza oraz inspiracji podczas rumuńskiej wyprawy badawczej, młodzi aktorzy starali się ukazać ów ekscytujący moment narodzin spektaklu, gdy muzyka i obrazy zaczynają tworzyć spójny obraz.

 

Drawing on Schulz to nieprzetłumaczalna gra słów, oznacza jednocześnie ‘czerpanie z twórczości Schulza’ jako źródła inspiracji, jak również ‘rysowanie po jego dziełach’ w celu stworzenia zupełnie nowej jakości.

Spektakle premierowe zaprezentowano w siedzibie Teatru Pieśń Kozła Wrocławiu, w Capitol Theatre w Manchesterze oraz w Young Vic w Londynie.

Spektakl to zastrzyk młodej witalności. Z przyjemnością, i lekkim zdumieniem przypominałam sobie; ciało bytować może jako giętkie i sprawne. Koci wyskok na stół może być fraszką, wirowanie w szalonym tańcu nie zaburza oddechu, a samą siłą mięśni można unieść ciężką dekorację wraz a aktorem.

 

12 wykonawców, z przewagą pań (bo panów zaprezentowało się pięciu) zaserwowało nam wszelkie umiejętności jakimi może dysponować aktor. Gotowość fizyczna czy umiejętność podawania tekstu to prawie banał, przy ich wielorakich umiejętnościach. Pięknie tańczą, śpiewają i grają na instrumentach. Wiolonczela, akordeon, flet poprzeczny, gitara - proszę bardzo. Okazuje się jednak, że piękne i harmonijne dźwięki można wydobyć również z garnków i desek. Zachwyciła mnie też ‘dziewczyna’, która w zawrotnym tempie zagrała pałeczkami używanymi do werbla... na parkiecie. (...)

 

Obserwując, słuchając i przeżywając wraz z absolwentami MA efekt ich osobistych poszukiwań, dot. możliwości ciała i głosu, nie wiedziałam, doprawdy, kiedy minęła godzina.

Ewa Oleszko-Molik

premiera

12.04.2012 

Teatr Pieśń Kozła

reżyseria

Anna Zubrzycki

współreżyseria

Rafał Habel, Anu Salonen 

konsultacja artystyczna

Gabriel Gawin 

muzyka

Maciej Rychły, Sam Alty

(oraz tradycyjne rumuńskie pieśni i muzyka)  

 

scenografia i kostiumy

Mira Żelechower-Aleksiun

 

obsada

Gabriel Almagro, Samuel Alty , Stephanie Bain, Georgina Biggs, Agnieszka Bresler, Seth Compton, Angela Delichatsios, Paolo Garghentino, Ilona Krawczyk, Piotr Kurjata, Rea Mole, Mariae Smiarowska

bottom of page